anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


KÜTAHYA BÖLGEDE DANELİK MISIR TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Kütahya ili Altıntaş ilçesinde bulunan 550 dekar Bölge Birliğine ait arazide Danelik Mısır Tarla Günü Etkinliği Tareks A.Ş. ve Bölge Birliğince düzenlendi.

Etkinliğe; Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Altıntaş Kaymakamı M.Sait ARCAKLIOĞLU, Altıntaş Belediye Başkanı Ferit KARABULUT, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin KÜLCÜ, Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ,  Tareks A.Ş. Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL, Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi KINAY, Kütahya Bölge Müdürü Özkan İNCI, Bölge Müdür Yardımcıları Mehmet ŞEKER, Halil OYAN, Mesut ÖZGÜR, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa KURT, Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati GÜLTEKIN, Kütahya TKDK İl Koordinatörü Ahmet YAZAR, Bölge Birliği personeli ile çok sayıda yöre çiftçisi katıldı.

Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN yaptığı konuşmada, “Tarım bizim için çok önemli bir alan. Çiftçilerimizden  en çok dinlediğimiz hususlardan bir tanesi girdi maliyetleri. Maliyetler aşağıya çekildiği takdirde fiyatlarda bir istikrar olur. Girdi maliyetleri düşecek ki çiftçimiz de kazanç elde edebilsin. Ölçek de beni heyecanlandıran bir diğer husus oldu. 550 dekar alana tek parça ekim yapılmasını çok önemsiyorum.  Çünkü bizim ülkemizdeki tarımın temel problemlerinden bir tanesi ölçek problemi. Bir işletmeniz varsa çok büyük ölçekte faaliyet göstermeniz lazım eğer ufak ölçekli işletmelerseniz bir araya gelip tek bir işletme gibi çalışmanız lazım. Bunu kooperatif başarılı şekilde icra ediyor. Dolayısıyla ölçek büyüdüğü zaman verimlilik ve kâr artıyor. İnşallah bereketli bir hasat olur.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin KÜLCÜ de şunları kaydetti: “Bende bir çiftçiyim bende sizlerden biriyim. Tarım Kredi Kooperatiflerine, kendi tohumumuza, ürünlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bizler kooperatiflere sahip çıkarak ilerleyebiliriz. Böyle güzel projelerle hizmetlerimize devam edeceğiz. Tarım, ülkemiz için en az milli savunma kadar önemlidir.’’

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ ise, “Kütahya Bölge Birliği ve iştirakimiz Tareks A.Ş. iş birliği ile 550 dekar arazi üzerinde üretimi gerçekleştirilen, tohumdan gübreye, ilaçtan mısır kurutma ve depolama işlemlerine kadar nakış nakış işlenen ve gönül rahatlığı ile ekim yapılabilmesi hedeflenen bu örnek çalışmada emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, ülkemize ve ortaklarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

POYRAZ, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak dokuz yüz bin ortağımız ve iki buçuk milyon çiftçimizin yanısıra 80 milyon vatandaşımızın sorumluluklarının omuzlarımızda olduğunun bilincindeyiz. Kooperatifçiliği ilerletmek için sürekli olarak çalışmalar yapıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak her zaman çiftçimizin yanındayız. Ekip olarak uygulamalarımızla çiftçilerimize öncü olmaya devam edeceğiz. Tüm gayemiz vatandaşımıza hizmet etmektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kütahya Bölge Müdürü Özkan İNCI, “Bugün Kütahya için önemli bir gün, Tarım Kredi Yem fabrikası bünyesinde 2018 yılında hizmete alınan Mısır Kurutma Ünitesi Tesisi sayesinde daha önce Kütahya da üretilen fakat Danelik Mısır 14 rutubet altında depolanamadığı ve Kütahya ilinde mısır kurutma tesisi olmadığı için danelik mısır ekimleri küçük denemeler halinde kalmıştı. Bu büyüklükte bir arazi ekilişi daha önce olmamıştı. Danelik mısır ekilişi Kütahya ürün yelpazesine bugün itibariyle kazandırıldı. Bölge Birliğimize ait 550 dekarlık arazimizde üreticilerimize ve ortaklarımıza öncülük etme politikamız gereği alternatif ürün olarak danelik mısır ekimi yapıldı. Bu arazide önceki yıllarda tohumluk buğday ve arpa yetiştirilirken, iştirakimiz Tareks A.Ş. tarafından üretilen Danelik OSSK 625 ve slajlık olmasına rağmen daneliğe bırakılan TK 6063 Mısır çeşitlerinin ekimi gerçekleştirildi.” dedi.

Ayrıca yine Tareks’in ürünü olan Gerdano ve TK Doruk Danelik Mısır denemelerinin yapıldığını belirten İnci, “17 Haziran 2018’de mısırların 30-40 cm olduğu dönemde meydana gelen dolu yağışından dolayı bazı mısırlar tamamen ölmüş, bazı mısırların yaprakları hasar görmüştü, Ancak tohumun gücü, yapılan besleme ve bakım uygulamaları, damla sulama sisteminin verdiği avantajla tüm bu olumsuzluklar bertaraf edilerek ürünler mevcut durumlarına gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Tareks A.Ş. Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL yaptığı konuşmasında: Tohumculuk alanında yapılan çalışmalardan bahsederek, Tareks A.Ş.’nin son yıllarda yapmış olduğu tohumculuk alanındaki yatırımlarıyla ülke tohumculuğunda önemli bir yere geldiğini, özellikle hibrit mısır ıslah çalışmaları sonucu yabancı firmalara ait çeşitlerle yarışabilen çeşitler geliştirdiğini ifade ederek, bu projenin hayata geçmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından çiftçiler ve protokol heyeti danelik mısır hasadını başlatmak üzere tarlaya geçtiler. Burada Kütahya Valisi Dr. Ömer TORAMAN ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ, biçerdövere binerek ilk hasadı birlikte gerçekleştirdiler.

 

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77