anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


Albayrak tarla etkinliği düzenlendi.

 

 

TAREKS AŞ TARAFINDAN BERGAMA’DA

ALBAYRAK TANELİK   HİBRİT MISIR  TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

 

Şirketimiz tarafından ıslah edilen ve 2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescili yapılan ve üretim programına alınan yeni tanelik hibrit mısır ALBAYRAK çeşidinin 12.09.2017 tarihinde Bergama Tarım Kredi Kooperatifi ortağı İsmail Gediz’in tarlasında, “Tarla Günü Etkinliği” düzenlenmiştir. Tarla gününe Bergama Kaymakamı Osman CANATAN, Bergama Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Adem AKLAR, TÜRKİYE Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin KÜLCÜ, Tedarik Daire Başkanı İlyas KILIÇ, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdürü Vedat ALTIN, Tareks Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL, Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin, İzmir ve Balıkesir Bölge Birliklerinin Yöneticileri, Kooperatif yetkilileri, Tareks personeli ve İzmir, Manisa, Balıkesir ve Aydın illerinden kooperatif ortağı  300 kişi  civarında çiftçimiz katılmıştır.

           

Çiftçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği ve Tareks Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL’ın açılış Konuşmaları ile başlayan tarla günü etkinliğinde, Bergama Kaymakamı Osman CANATAN ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin KÜLCÜ’de çiftçilere hitap etti. Burhanettin TOPSAKAL konuşmasında, TAREKS hakkında bilgiler vererek, 36 yıldır çiftçilerimizin en uygun maliyet ile en kaliteli tohuma ulaşması için neler yapıldığını anlatarak, buğday, arpa, patates ve hibrit mısır da ülkemize çok sayıda üstün verimli, kaliteli ve hastalıklara dayanıklı çeşit kazandırdıklarını söyledi. Tareks’in 1999 yılından itibaren hibrit mısır tohumu çalışmalarına başladığını, 2009 yılında ıslah istasyonunu, 2010 yılında ise Mısır Tohum İşleme Ve Paketleme Fabrikasının kurulduğunu, bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında yerli silajlık mısır tohum çeşitlerinin, 2017 yılında da yerli tanelik çeşitlerin tescil edildiğini, artık uluslararası şirketlerle rekabet edebilecek seviyeye geldiklerini belirtti. Bugüne kadar, üretim, satış, pazarlama ve altyapı  oluşturmada desteklerini esirgemeyen başta Merkez Birliği Genel Müdürlüğüne, Bölge Müdürlüklerine, Kooperatif çalışanlarına ve ayrıca çiftçilerimize teşekkür eden Burhanettin TOPSAKAL, konuşmasını ‘’GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAK İSTİYORSAN, KENDİ TOHUMUNA SAHİP ÇIK’’ diyerek tamamladı.

Bergama kaymakamı Osman CANATAN’ın, yerli mısır tohumu Albayrak Tarla Günü etkinliği ile ilgili memnuniyetini ve çiftçilerimizle biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konumasının ardından, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin KÜLCÜ çiftçilere hitap etti.

Başkan KÜLCÜ konuşmasında, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 12 İştirak Şirketinin olduğunu, bu Şirketlerin misyonlarının çiftçiye en kaliteli girdileri en uygun fiyata üretmek olduğunu, sadece satış yapmak değil, çiftçilerin ürünlerini de değerlendirmek olduğunu belirtti. Şirketlerin piyasa da regüle görevi gördüğünü de belirten Başkan KÜLCÜ, artık Kooperatif kapatılmayacağını, hatta yenilerinin açılarak daha çok çiftçiye hizmet verebilmeyi planladıklarını belirtti. Kendisinin de çiftçi olduğunu, Ülkemizin tohumculukta dışa bağımlılığını azaltmasına katkıda bulunan çalışmaları ülkemiz tarımı ve geleceğimiz için önemli bulduğunu belirterek, Tareks’in yapmış olduğu ARGE çalışmaları sonucu ıslah ettiği ve tescil edilerek üretimine başlanan bu çeşitlere sahip çıkılmasını, verim ve kalite farkı olarak diğer firma çeşitlerinden  bir farkı olmayan bu yerli çeşitlerimizin kullanılmasını çiftçilerimizden istirham ediyorum dedi.

Tareks’in al renkli ALBAYRAK adı verilen Hibrit Mısır çeşidinin Ülkemiz çiftçisine hayırlı olmasını dileyerek, katılımlarından dolayı herkese teşekkür eden Başkan KÜLCÜ, daha sonra Tarla Günü düzenlenen tarlayı gezdi.

Tareks Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ’ da ülkemiz tohumculuğunda ve küresel tohum pazarında yer almak, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için Ar-Ge çalışmalarının ve bitki ıslahı çalışmalarının hayati derecede önemli olduğu  bilinci  ile Tareks’ in son yıllarda araştırma ve alt yapı geliştirme faaliyetlerini artırdığını, bu kapsamda Balıkesir/Altınova’da Araştırma İstasyonunda geliştirilen ve ıslah edilen TK 6063 silajlık, TK 6060 tanelik çeşitleri 2014 yılında tescil  edildiğini,2017 yılında ALBAYRAK ve LİLA tanelik çeşitlerinin tescil edilerek üretime alındığını, ARGE çalışmaları, üretim ve tohumculuk faaliyetleri ile ALBAYRAK mısır tohum çeşidinin teknik özellikleri ve verim kapasitesi konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

 Ayrıca ALBAYRAK çeşidinin üç yıldır çiftçi şartlarında yürütülen deneme ve demonstrasyonlar ile   Bakanlık tarafından yürütülen resmi denemelerde  bazı bölgelerde verim potansiyeli dekara 2173 kg’a çıktığı, ortalama verimin ise 1500 kg/da civarında gerçekleştiğini, çeşidin hasatta  kısmen yeşil kalma özelliği, hastalıklara, aşırı  sıcaklara ve kuraklığa toleranslı olduğunu ifade etmiştir.

 

Konuşmaların ardından tarla ziyaretinde bulunan heyet ve çiftçiler, Tareks yetkililerinden ALBAYRAK mısır tohumu hakkında bilgi edindikten sonra, şirket tarafından verilen yemeğin ardından memnuniyetlerini belirterek tarla günü düzenlenen alandan ayrıldılar.

 

ALBAYRAK (Yeni Yüksek Verimli Tanelik Mısır Çeşidi)

Çeşit Sahibi                                        :Tareks A.Ş.

Islah Edildiği Yer                               : Balıkesir / Altınova Tareks AŞ Mısır Islah İstasyonu

Olum Müddeti                                 : FAO 680

Tane Tipi ve Rengi                          : At dişi, Kırmızı – portakal

Çiçeklenme Gün Sayısı                 : 67 – 75 gün

Bitki Boyu                                           : 253 – 299 cm

Tane Koçan Oranı                           : % 84 – 90

Hektolitre                                          : 64 – 72 (kg/hl)

Kullanma Şekli                                  : Nişasta ve yem sanayi için uygundur

Verim                                                   : Tescil denemelerinde en yüksek verimini 2.173 kg/da ile Balıkesir lokasyonunda verilen çeşidin ortalama verimi 1.474 kg /da olarak gerçekleşmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

LİLA (Yeni Tanelik ve Silajlık Mısır Çeşidi)

Çeşit Sahibi                                        :Tareks A.Ş.

Islah Edildiği Yer                               : Balıkesir / Altınova Tareks AŞ Mısır Islah İstasyonu

Olum Müddeti                                 : FAO 650

Tane Tipi ve Rengi                          : At dişi, Kırmızı – portakal

Çiçeklenme Gün Sayısı                 : 64 – 76 gün

Bitki Boyu                                           : 255 – 313 cm

Tane Koçan Oranı                           : % 83 – 90

Hektolitre                                          : 66 – 75 (kg/hl)

Kullanma Şekli                                  : Nişasta ve yem sanayi için uygundur. Oluşturduğu bol yeşil aksam nedeniyle silajlık olarak da ekilebilir

Verim                                                : Tescil denemelerinde en yüksek verimini 2.072 kg/da ile Balıkesir lokasyonunda veren çeşidin ortalama verimi 1.494 kg /da olarak gerçekleşmiştir.    

 

 

 

 

 

 

 

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77