anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


20 Temmuz 2017 TAREKS A.Ş. GLOSA Ekmeklik Buğday Çeşidi Tarla Günü Etkinliği

GLOSA Ekmeklik Buğday Çeşidi

Tarla Günü Etkinliği İçeriçumra/Konya

Kalitesi ve verimi ile çiftçilerin beğenisini kazanan GLOSA ekmeklik buğday çeşidinin daha çok çiftçi ile buluşmasını sağlamak amacıyla Şirketimiz tarafından Konya TKK Bölge Birliği Müdürlüğü işbirliği ile  20.07.2017 tarihinde, Konya’da, Glosa ekmeklik buğday çeşidinin ekili olduğu tarlada tarla günü etkinliği düzenlenmiştir.

 

Tarla günü etkinliğine, Konya ve Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri Seyfettin KARAMAN ve Orhan ÖZÇALIK, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı BÜCÜK, Pazarlama Daire Başkanı G. Hakan ŞAHİN, Tarım kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü Mustafa ODABAŞOĞLU, Şirketimizin Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL, Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ, Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan TAŞPINAR, Ziraat Odaları, Tarım kredi Kooperatifleri ile çevre il ve ilçelerden gelen yaklaşık 300 çiftçi katılmıştır.

 

Etkinlikte konuşma yapan Genel Müdürümüz Burhanettin TOPSAKAL, Şirketimizin çiftçiye sunduğu hizmetler konusunda bilgiler verdi. Daha verimli, kaliteli, hastalık ve zararlılara dayanıklı yeni çeşitler için Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına devam edileceğini belirterek, GLOSA çeşidinin Tekirdağ ilinde 850 kg/da, Balıkesir ilinde 950 Kg/da, Amasya ilinde 950 kg/da, Çanakkale ilinde 900 kg/da ve Çanakkale Gülpınar ovasında 1.000 kg/da verimlerin alındığı tarlaların bulunduğunu ifade etmiştir.

 

Diğer konuşmacılar Tarım kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü Mustafa ODABAŞOĞLU ve Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan TAŞPINAR, GLOSA çeşidinin verim ve kalitesi ile bölge çiftçisi için çok önemli olduğunu belirtmişlerdir.

 

Şirketimizin Ar&Ge Şefi Hamdi AKKURT teknik sunumunda, GLOSA çeşidinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2011-2013 yıllarında yapmış olduğu resmi tescil denemelerinde yaygın ekilen çok sayıda çeşidi geride bırakarak 890,7 kg/da ortalama verim ile ilk sırada yer almış ve standart çeşitlerin (rakip çeşitlerin) % 13,0 üzerinde verim alındığını, 2011-2013 yıllarında yapmış olduğu resmi tescil denemelerinde en yüksek 1.041 kg/da verim alınarak tescil edildiğini ifade etmiştir.

 

Ayrıca GLOSA çeşidinin kışlık, kılçıklı, beyaz başaklı, kırmızı taneli, orta boylu, yatmaya karşı dayanıklı ve erkenci olduğunu, tescil raporunda kalite değerlerinin ise bin tane ağırlığının 38 -43,0 g, hektolitre ağırlığı 80-85 kg/hl, protein oranın % 12-15,0, zeleny sedim 40- 55 ml, glüten 28 – 35 enerji 250 - 318 olarak ölçüldüğünü belirterek, kalite değerlerden de anlaşılacağı üzere GLOSA çeşidinin 1. sınıf ekmeklik buğday çeşit özelliklerine sahip olduğunu belirtmiştir. Glosa çeşidinin tarlarında yapılan gözlemlere göre, sarı pasa, külleme ve kök hastalıklarına karşı dayanıklı veya toleranslı olduğunun gözlendiğini de belirtmiştir.

 

Tarla günü etkinliğinin yapıldığı tarlanın sahibi çiftçi Erdem GÖKKAYA, aradığımız buğdayı bulduk diyerek, bir ekmeklik buğdayda aradıkları yüksek verim, kalite, hastalıklara ve soğuğa dayanıklılık gibi özeliklerinin tamamının GLOSA’da bulunduğunu, tarla günü etkinliği sırasında yapılan hasat sonucunda 210 da tarladan 184,8 ton buğday hasat ederek ortalama 880 kg/da verim aldığını belirterek, GLOSA çeşidinden memnuniyetini ifade etmiştir.

 

 

 

 

20 Temmuz 2017 TAREKS A.Ş. GLOSA Ekmeklik Buğday Çeşidi Tarla Günü Etkinliği İçeriçumra / KONYA

Kısa sürede kalitesi ve verimi ile çiftçilerin beğenisini kazanan Glosa ekmeklik buğday çeşidinin daha çok çiftçi ile buluşmasını arzulayan TAREKS A.Ş. bu maksatla 20.07.2017 tarihinde, Konya / İçeriçumra’da, 210 dekar Glosa ekmeklik buğday çeşidinin ekili olduğu tarlada tarla günü etkinliği düzenledi.

 

Tarla günü etkinliğine, Konya ve Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürleri Seyfettin KARAMAN ve Orhan ÖZÇALIK, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı BÜCÜK, Pazarlama Daire Başkanı G. Hakan ŞAHİN, Tarım kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü Mustafa ODABAŞOĞLU, Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan TAŞPINAR, Ziraat Odaları, Tarım kredi Kooperatifleri ile   çevre il ve ilçelerden gelen yaklaşık 300 çiftçi katılmıştır.

Etkinlikte konuşma yapan Tareks A.Ş. Genel Müdür Burhanettin TOPSAKAL, Tareks’in çiftçiye sunduğu hizmetler konusunda bilgiler verdi. Daha verimli, kaliteli, hastalık ve zararlılara dayanıklı yeni çeşitler için Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına devam edileceğini belirterek, GLOSA çeşidinin Tekirdağ ilinde 850 kg/da, Balıkesir ilinde 950 Kg/da, Amasya ilinde 950 kg/da, Çanakkale ilinde 900 kg/da ve Çanakkale Gülpınar ovasında 1.000 kg/da verimlerin alındığı tarlaların bulunduğunu ifade etmiştir.

 Diğer konuşmacılar Tarım kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü Mustafa ODABAŞOĞLU ve Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan TAŞPINAR, GLOSA çeşidinin verim ve kalitesi ile bölge çiftçisi için çok önemli olduğunu belirtmişlerdir. 

Tareks A.Ş. Ar&Ge Şefi Hamdi AKKURT teknik sunumu ile GLOSA çeşidinin aşağıdaki teknik özelliklerini katılımcılarla paylaşmıştır:

 GLOSA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2011-2013 yıllarında yapmış olduğu olduğu resmi tescil denemelerinde  yaygın ekilen çok sayıda çeşidi geride bırakarak 890,7 kg/da ortalama verim ile ilk sırada yer almış ve standart çeşitlerin (rakip çeşitlerin ) % 13.0 üzerinde verim vermiştir.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2011-2013 yıllarında yapmış olduğu resmi tescil denemelerinde en yüksek 1.041 kg/da verim alınmıştır.

GLOSA, Kışlık, kılçıklı, beyaz başaklı,  kırmızı taneli, orta boylu, yatmaya karşı dayanıklı, ve erkencidir. Kalite değerlerini inceleyecek olursak (bölge, iklim, bakım ve toprak yapısına göre değişiklik göstermektedir) : bin tane ağırlığı 38 -43.0 g, hektolitre ağırlığı 80-85 kg/hl, protein oranı % 12-15.0, zeleny sedim 40- 55 ml, glüten 28 – 35 enerji 250 - 318 olarak ölçüşmüştür. Kalite değerlerden de anlaşılacağı üzere GLOSA   1. Sınıf ekmeklik buğday çeşit özelliklerine sahiptir. Glosa tarlarında yapılan gözlemlere göre, GLOSA’nın sarı pasa, külleme ve kök hastalıklarına karşı dayanıklı veya toleranslı olduğu gözlenmiştir.

 

            Ayrıca, Tarla günü etkinliğinin yapıldığı tarlanın sahibi, çiftçi Erdem GÖKKAYA ile yapılan röportajda;

 GÖKKAYA aradığımız buğdayı bulduk diyor ve bir ekmeklik buğdayda aradıkları   yüksek verim, kalite, hastalıklara dayanaklık ve soğuğa dayanıklılık gibi özeliklerinin tamamının GLASA’da olduğunu söylüyor. Hasat sonucu ile de bilgi veren GÖKKAYA, tarla günü etkinliği sırasında devam eden hasatlarda 880 kg/da verim alındığını belirterek, GLOSA çeşidinden memnuniyetini ifade etmiştir.      

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77