anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


TAREKS A.Ş’DEN İRAN’A AZKAN NOHUT ÇEŞİDİ İHRACATI

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu toplantısı, iki ülke tarım sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticarete istekli firma ve iş adamlarının katılımı ile 25 Ekim 2016 tarihinde Ankara da yapılmıştır. Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ile İran Tarımsal Seferlik Bakanı Mahmoud HOJJATİ başkanlık etmiş olduğu toplantı sonrası, yapılan toplantılarda İranlı firma temsilcileri ile Şirketimiz yetkilileri tarafından yapılan tohumculuk alanındaki teknik işbirliği ve ticaret görüşmelerinde, bir firma ile nohut ve buğday tohumluğu konusunda teknik ve ticari işbirliği yapılmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda ilk olarak AZKAN nohut çeşidinden 68 ton sertifikalı tohum (üç tır) 25.11.2016 tarihinde İran’a ihraç edilmiştir. İran’da yerleşik firma ile yapılan görüşmelerde, nohut tohumluğunun yanı sıra ekmeklik buğday tohum üretimi ve satışı konusunda teknik işbirliği yapmaya karşılıklı karar verilerek, 2016 yılı kasım ayı sonunda Şirketimiz adına tescilli, ülkemizde yaygın üretimi yapılan, kaliteli ve verimli dört (4) ekmeklik buğday çeşidine ait deneme materyali gönderilerek İran’da deneme ve demonstrasyon ekimleri yapılacaktır.

İran’da yerleşik firma ile tohumculuk alanında nohut ve buğday'ın yanında, başta hibrit mısır olmak üzere diğer bitki türlerinde teknik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve artırılması önümüzdeki yıllarda karşılıklı olarak planlanmıştır.

                   

 

                   

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77