anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


TAREKS A.Ş ÇEŞİT TANITIMI VE TARLA GÜNÜ ÇORUM'DA YAPILDI

Yüksek verim ve kaliteli buğday ve arpa çeşitlerinin ülkemiz tarımına kazandırılması ve Türk çiftçisinin hizmetine sunulması amacıyla  yürütülen AR-GE faaliyetleri kapsamında  Şirketimiz adına tescilli, üretim izinli ve Ar-Ge çalışmaları devam eden 21 arpa ve buğday çeşidi ile Çorum ili Bozboğa köyünde 7 dekarlık alanda 29 haziran 2015 tarihinde “Çeşit Tanıtım ve Tarla Günü” programı düzenlenmiştir. Toplantıya Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz ERMİŞ, Tarım Kredi Kooperatifleri Ankara Bölge Müdürü Veli ALTUNKAŞ, TKK  Kayseri Bölge Müdür Yardımcısı Yaşar AYDIN, TKK  Konya Bölge Müdür Yardımcısı Yakup KASAL, Tareks A.Ş Genel Müdürü  Burhanettin TOPSAKAL, Tareks A.Ş Genel Müdür  Yardımcısı Kamil YILMAZ, Tareks A.Ş Teknik Müdürü Cevdet BABUŞCU, Çorum İlinde bulunan TKK Müdürleri ve çalışan personel, Tareks AŞ personeli ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Tareks’in buğday ve arpada Hırvatistan, Romanya ve İtalya’daki en güçlü araştırma enstitüleri ile işbirliği yaptığını belirten  Tareks Genel Müdürü Burhanettin Topsakal şu şekilde konuştu, “Trakya, İç Anadolu, Ege ve Çukurova bölgeleri için de kışlık, yazlık, ekmeklik buğday ,arpa çeşitleri geliştirme ve tescil çalışmalarımız devam etmektedir. Hibrit mısırda yaptığımız gibi, buğday ve arpada da ülkemizin her bölgesine uygun çeşitler geliştireceğiz. Türkiye tohum ithal eden bir ülke halinden, kendi kendine yeten, ihraç yapan bir hale geldi. Yüksek verimli kaliteli buğday ve arpa çeşitlerinin ülkemiz tarımına kazandırılması için yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmalarımız artarak devam edecektir.” Çorum’da 2012 yılında ıslah çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Topsakal,’’ Her şeyden önce çiftçimizin birim alandan en yüksek verimi alabilmesi için, hastalığa, zararlılara dayanaklı ekmeklik kalitesi yüksek tohumluklar üretmeye gayret ediyoruz. Çiftçilerimiz sertifikalı tohum kullansın, kaliteli ürünler elde etsin diye, sertifikalı tohumu teşvik ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye'deki tohum üretimi hakkında bilgi veren  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ise, ‘’2002 yılında tohum üretimi 150 bin ton iken 2015’de 750-800 bin ton oldu. Fide fidan üretimi 2002 yılında 10 milyonken şimdi 150 milyona çıktı. Böylesine güzel bir organizasyona imza atan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Gücünü Ar-Ge’den almayan hiçbir çalışma uzun ve orta vadede ekonomik ve stratejik olarak başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını kaydeden Tareks Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz ise,’’ Tohumculuk  gıda sektörünün önemli halkasını oluşturuyor. Ar-Ge’nin  tohumculuk sektörünün gelişiminde büyük payı var.  Ar-Ge çalışması olmadan hiçbir tohumculuk kuruluşu ayakta kalamaz. Çiftçimizin birim alandan en yüksek verimi alabilmesi için çeşitlerimizi üretmeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı. Tareks’in araştırma çalışmaları hakkında bilgiler veren Yılmaz, “2014-2015 yetiştirme sezonunda 6 türde (mısır, ekmeklik buğday, arpa, yonca, yem bezelyesi, soya ) toplam 35 lokasyonda 139 aday çeşit, 55 kontrol çeşidi olmak üzere 194 çeşitle gözlem bahçeleri ve adaptasyon denemeleri yürüttük. Bunlara ilave olarak hibrit mısırda tanelik, silajlık, cin mısırı, şeker mısır ıslah ve melezleme çalışmaları da yoğun olarak devam etmektedir. Bu yıl Çorum’da iki lokasyon’da  6 standart ve 14 aday çeşitle denemeler kurulmuştur. Bu çalışmalardaki temel amacımız ortaklarımız ve çiftçilerimizin yüksek verimli, kaliteli, geniş adaptasyon yeteneği olan, hastalık ve zararlılara toleranslı yeni çeşitleri ekmelerini sağlamaktır.” dedi.

Ankara Bölge Müdürü Veli Altunkaş ise,  Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, çiftçilerin Tarla Günü’nü kutladı.

Tareks Teknik Müdürü Cevdet Babuşçu da, arpa ve buğday çeşitleri hakkında bilgi verdi. En gözde çeşidin GLOSA (buğday) olduğunu söyleyen Babuşçu, ürünün dekar başına maksimum 1040 kg verim verdiğini , Yurt dışındaki bir çok un fabrikasının bu çeşidi tercih ettiğini belirtti.

Program iftar yemeğinin ardından sona erdi.

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77