anasayfa kurumsal Tohumculuk ve Zirai Ürünler Foto Galeri & Download Bize Ulaşın


 
- Kurumsal
- Haberler
- Tanıtım Video

 

 

TAREKS HABERLER


ADIYAMAN İLİNDE LORD ARPA ÇEŞİDİMİZ İÇİN TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

ADIYAMAN İLİNDE LORD ARPA ÇEŞİDİMİZ İÇİN TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Şirketimiz adına tescilli 6 sıralı LORD arpa çeşidimiz için, 2524 Sayılı Adıyaman Tarım Kredi Kooperatifi ortağı ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Denetim Kurulu Üyesi Nevres PARLAK’a  ait Adıyaman ili Lokman köyünde bulunan tarlada 05.06.2015 tarihinde tarla günü düzenlenmiştir.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet AKSOY, Bölge Müdür Yardımcıları Raif ATAYIK, H. Levent USLU, pazarlama Şefi Mustafa Metin DOĞAN ve diğer Bölge yetkilikleri ile Adıyaman ili Kooperatiflerinin Müdürleri, Şirketimiz Ziraat Mühendisi Faruk ÇELİK ve çok sayıda Kooperatif ortağı çiftçi katılımıyla gerçekleştirilen tarla gününde, Lord arpa çeşidinin hasadı yapılmıştır.

 

Hasat sonucunda Lord arpa çeşidimizden ortalama 550 kg/da verim ile bölge ortalamaları civarında verim alınmıştır. Yapılan ölçümlerde çeşidin açık renkli ve hektolitresinin yüksek olması sebebiyle kalite olarak bölgede ekimi yapılan diğer 6 sıralı arpa çeşitlerinden üstün olduğu üreticiler tarafından ifade edilmiştir.

Lokal olarak üretimin yapıldığı bölgede erkenci çeşitler yetiştirilmesine rağmen, Lord arpa çeşidimizin geççi bir çeşit olması, bölge şartlarında olumsuz bir durum gibi görülse de, hektolitre ağırlığının yüksek, dane renginin beyaz olması gibi üstün kalite özelliklerinden dolayı, mahsul satışında fiyatının diğer çeşitlere göre daha yüksek olacağı bu nedenle çiftçiler tarafından tercih edileceği düşünülmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2011 yılında Şirketimiz adına tescil edilen 6 sıralı Lord arpa çeşidimizin; Trakya Bölgesinde Edirne, Lüleburgaz, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yürütülen tescil denemeleri sonucunda ortalama verimi 646,1 Kg/da, verim potansiyeli 930 Kg/da’a kadar çıkmaktadır. Çeşidimizin dane rengi beyaz, 1.000 dane ağırlığı 26,6-38,8 gram, hektolitre ağırlığı (Kg/hl) 62,6-70,2 Kg’dır.

 

Tekirdağ ve Çorum tesislerinde hazırlanan Lord arpa çeşidimizin sertifikalı tohumluğu, 2011 yılına kadar Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Avrupa yakası İstanbul ve Sakarya illerindeki Tarım Kredi Kooperatiflerine satışı yapılmış, 2012 yılından itibaren bu illere ilave olarak Amasya, Çorum, Bolu, Düzce, Kocaeli ve Bursa illerinde bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerine de satışına başlanılmıştır.

 

Çeşidimize çiftçi taleplerinin artması sebebiyle Şirketimizce üretim miktarı sürekli olarak arttırılmaktadır.

TARLA GÜNÜ FOTOĞRAFLARI

TAREKS
Tarım Ürünleri Araç Gereç İthalat İhracat ve Tic. A.Ş.
© 2008 Resmi İnternet Sitesi
Adres : Kazakistan Cad. (4.Cad.) no:136/4-5-6 Emek / Ankara
Tel : 0 312 215 80 05
Faks : 0 312 223 13 77